Dnia 20 czerwca 2021 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Mirowie pod patronatem Wójta  Gminy Mirów p. A. Siwiorka zorganizowała dla społeczności lokalnej wyjazd do Parku Etnograficznego w Tokarni.

 Wydarzenie, w którym braliśmy udział przygotowane zostało przez Polskie Radio Kielce oraz Muzeum Wsi Kieleckiej. W tym roku było to wielkie święto kultury ludowej „Jawor u źródeł kultury”, któremu towarzyszył konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów”. Ponad stu wystawców rozstawiło swoje stoiska w skansenie. Imprezę zainaugurowała  msza święta, która odbyła się w przepięknym drewnianym kościółku. Następnie wyruszyliśmy z korowodem zespołów udając się pod scenę gdzie nastąpiło rozpoczęcie imprezy.

Trzeba powiedzieć, że widzieliśmy wiele rękodzieł ludowych, artystycznych, zasmakowaliśmy pysznego swojskiego jedzenia, a w ramach konkursu "Jawor u źródeł kultury” usłyszeliśmy najlepsze kapele regionalne. Naszą Gminę reprezentowało KGW,,Górnianki” wraz ze swoim stoiskiem z pysznymi serami podpuszkowymi przygotowanymi przez p. Mirosławę Kępas.

 W tym roku w środku tygodnia wypada noc świętojańska, więc niektóre nasze Panie uczestniczyły w warsztatach wyplatania wianków. Na zakończenie festiwalu obejrzeliśmy Gwiazdę wieczoru, którą był zespół ,,Golec uOrkiestra” .

 Wycieczka okazała się strzałem w dziesiątkę, ponieważ piękna pogoda i pozytywne nastawienie uczestników pozwoliły na integrację i twórcze działanie, a to z kolei stworzyło  chęć poznania naszych wielu ciekawych miejsc kultury.